Nohejbal: Oblíbená sportovní hra pro všechny věkové kategorie

Nohejbal

Co je nohejbal?

Nohejbal je populární sportovní hra, která kombinuje prvky volejbalu a nohejbalu. Hraje se na hřišti o rozměrech 18 x 9 metrů sítí ve výšce 2,05 metru pro muže a 2 metry pro ženy. Cílem je poslat míč přes síť tak, aby soupeři nedokázali míč vrátit zpět. Nohejbal se hraje ve dvou či více týmech složených obvykle ze čtyř hráčů. Může být hrán jak venku na trávě, tak i ve sportovní hale.

Historie nohejbalu

Historie nohejbalu sa začala v roku 1920 v Československu, kde bol tento šport vytvorený ako alternatíva k hádzanej. Nohejbal sa rýchlo rozšíril nielen na Slovensko, ale aj do ďalších krajín strednej Európy. V roku 1943 bola založená Medzinárodná federácia nohejbalu (IFBT), čo pomohlo športu získať medzinárodné uznanie a popularitu. Nohejbal sa stal obľúbeným športom pre všetky vekové kategórie a je hráčmi milovaný pre svoju dynamiku a jednoduché pravidlá.

Pravidla hry

Pravidla hry nohejbalu jsou relativně jednoduchá a podobná pravidlům volejbalu. Hraje se na hřišti o rozměrech 9 x 18 metrů sítí ve výšce 2,20 metru pro muže a 2,10 metru pro ženy. Týmy mohou mít až 6 hráčů, ale obvykle hrají 4 na každé straně. Cílem je poslat míč přes síť tak, aby spadl do soupeřovy části hřiště nebo aby jej soupeř nedokázal vrátit. Hráči mají tři doteky na to, aby poslali míč zpět přes síť. Míč nesmí dopadnout na zem nebo se dotknout hráče dvakrát po sobě. Hraje se na určený počet setů nebo do dosažení určitého počtu bodů.

Vybavení potřebné k hraní

Vybavení potřebné k hraní nohejbalu je poměrně jednoduché a nenáročné. Hra se obvykle hraje venku na písku nebo travnatém povrchu, ale lze ji hrát i v hale. K tomu je zapotřebí nohejbalová míč o průměru 21-23 cm a váze 260-280 g. Dále jsou potřeba dvě nohejbalové sítě o výšce 2 metry a šířce 9 metrů, které oddělují oba týmy. Každý tým může mít až 6 hráčů na hřišti najednou, z toho jeden musí být brankář. Pro pohodlnost hráčů se doporučuje také vhodné sportovní oblečení a obuv s dobrou přilnavostí k povrchu.

Zdravotní výhody nohejbalu

Nohejbal je skvělým sportem pro zlepšení fyzické kondice a celkového zdraví. Při hraní nohejbalu se zapojují různé svalové skupiny, což přispívá k posílení svalů nohou, paží a trupu. Díky pohybu na čerstvém vzduchu se zlepšuje kardiovaskulární kondice a dýchací systém. Nohejbal také pomáhá zlepšit koordinaci pohybů a reakční schopnosti. Pravidelným cvičením nohejbalu můžete snížit hladinu stresu, zlepšit náladu a podpořit sociální interakce s ostatními hráči.

Populární nohejbalové události

Nohejbal je oblíbeným sportem po celém světě a každoročně se koná mnoho populárních nohejbalových událostí. Jednou z nejvýznamnějších je Mistrovství světa v nohejbale, které se koná každé 4 roky a přiláká týmy z různých zemí. Další zajímavou událostí je Evropský pohár v nohejbale, který se koná každoročně a soutěží zde týmy ze všech koutů Evropy. V České republice jsou velmi populární například turnaje jako Prague Open či Czech Open, které přitahují jak amatérské, tak profesionální hráče z celého světa. Tyto události nejenže propagují nohejbal jako sport, ale také slouží jako skvělá příležitost k setkání s ostatními nadšenci tohoto sportu.

Jak začít hrát nohejbal?

Pro začátek hraní nohejbalu je důležité najít si vhodné místo k hraní, které by mělo být ideálně s pískovým povrchem. Poté potřebujete tým složený minimálně ze čtyř hráčů, z nichž jeden bude brankář. Každý tým by měl mít také náhradníka. Hrací pole má rozměry 16 x 8 metrů pro dvoučlenné týmy a 16 x 12 metrů pro tříčlenné týmy. Nohejbal se hraje na dva vítězné sety do 15 bodů s rozdílem minimálně dvou bodů. Při servisu musí hráč stát na zadní čáře a míček poslat do hry podáním z ruky nebo nohy. Pro úspěšnou hru je důležitá spolupráce a komunikace mezi hráči, stejně jako schopnost rychlé reakce a obratnosti. S postupem času se hráči naučí strategii a taktiku, které jsou klíčové pro úspěch v nohejbale.

Publikováno: 25. 03. 2024

Kategorie: sport

Autor: Jindřich Matějka

Tagy: nohejbal | sportovní hra