Sbalte pádla a hurá na vodu! Nejlepší tipy pro vodáky začátečníky i pokročilé

Špunti Na Vodě

Základní vybavení pro vodáky

Pádlovat po řece je skvělý způsob, jak si užít přírodu a užít si trochu zábavy. Než se ale vydáte na vodu, je důležité mít správné vybavení. Základem je samozřejmě loď. Pro začátečníky je ideální nafukovací kajak nebo kánoe, které jsou stabilní a snadno se ovládají. Dále budete potřebovat pádlo, které odpovídá vaší výšce a typu lodi. Nezapomeňte na záchrannou vestu! Tu byste měli mít na sobě vždy, když jste na vodě, bez ohledu na to, jak dobře umíte plavat. Pro uložení věcí, jako jsou svačiny, nápoje a suché oblečení, se vám bude hodit vodotěsný vak nebo barel.

Kromě základního vybavení je dobré vzít si s sebou i několik dalších věcí, které vám zpříjemní pobyt na vodě. Opalovací krém a pokrývka hlavy vás ochrání před sluncem, repelent proti hmyzu zase před dotěrným hmyzem. Pro případ nepříznivého počasí si přibalte nepromokavou bundu a kalhoty. A nezapomeňte na dostatek vody a svačinu, abyste během plavby netrpěli hladem a žízní.

Oblíbné řeky v Česku

Česká republika se pyšní spoustou malebných řek, které lákají k vodáckým dobrodružstvím i poklidným procházkám podél břehů. Mezi nejoblíbenější patří bezesporu Vltava, královna českých řek. Její tok zdobí historická města jako Český Krumlov, Zlatá Koruna nebo královská Praha. Vltava nabízí trasy pro zkušené vodáky i rodiny s dětmi. Další stálicí mezi vodáky je řeka Sázava, která si vysloužila přezdívku "Zlatá řeka". Protéká malebnou krajinou Posázaví a láká na romantické kempy a hospůdky s tradicí. Pro milovníky divočejší přírody je tu řeka Otava, která se vine šumavskými hvozdy a nabízí nezapomenutelné zážitky z jízdy na raftu. Ať už zvolíte kteroukoli řeku, nezapomeňte na zodpovědné chování v přírodě a užijte si krásu české krajiny.

Bezpečnost na vodě

S příchodem teplých dnů a dovolených trávíme stále více času u vody. Ať už se chystáte k rybníku, jezeru nebo k moři, bezpečnost by měla být vždy na prvním místě. Nepodceňujte sílu vody a dodržujte základní pravidla. Nikdy nechoďte do vody sami, zvláště ne v neznámých lokalitách. Všímejte si informačních tabulí a respektujte zákazy koupání. Děti by se měly koupat pouze pod dohledem dospělé osoby. Nebezpečné jsou i nafukovací hračky, které můžou být větrem snadno odneseny od břehu. Před vstupem do vody se nezapomeňte schladit, abyste předešli teplotnímu šoku. Nepřeceňujte své síly a neplavte příliš daleko od břehu. Pokud se necítíte dobře, raději do vody vůbec nevstupujte. Nezapomeňte na opalovací krém s vysokým ochranným faktorem a dostatečný pitný režim.

Tipy pro začátečníky

Začínáte s novým koníčkem nebo se učíte novou dovednost? Úplně v pohodě! Každý někdy začínal. Nejdůležitější je nebát se chyb, ty děláme všichni. Berte je jako příležitost k učení. Hledejte inspiraci u ostatních, ať už online nebo v reálném světě. YouTube je plný tutoriálů a návodů pro začátečníky, stačí hledat. Nebo se přidejte ke skupině lidí se stejným zájmem. Sdílení zkušeností a vzájemná podpora dokáží divy. A hlavně, dopřejte si čas. Nikdo se nestane mistrem přes noc. Oslavujte malé krůčky a radujte se z každého pokroku. Pamatujte, že nejdůležitější je užít si cestu!

Vodácké kempy a ubytování

Po náročném dni na vodě není nic lepšího než pohodlné zázemí. Naštěstí je u českých řek spousta možností ubytování pro vodáky. Klasikou jsou kempy, které nabízejí základní zázemí, jako jsou místa pro stany, ohniště, sociální zařízení a často i občerstvení. Pro náročnější vodáky jsou tu pak penziony a chaty s komfortnějším ubytováním.

Ceny se liší podle lokality, sezóny a úrovně ubytování. Obecně platí, že kempy jsou nejlevnější variantou, zatímco penziony a chaty jsou dražší. V sezóně je také vhodné si ubytování rezervovat předem, jelikož bývá často plno.

Ať už zvolíte jakoukoli možnost, nezapomeňte si užít krásy české přírody a pohodovou atmosféru vodáckého života.

Půjčovny lodí a raftů

Léto klepe na dveře a s ním i neodolatelná touha vyrazit k vodě. Ať už plánujete poklidnou plavbu po řece s rodinou, nebo adrenalinový rafting s partou kamarádů, bez lodi se neobejdete. Naštěstí existuje spousta půjčoven, které vám rády vyjdou vstříc.

Půjčovny lodí a raftů obvykle nabízejí širokou škálu plavidel pro začátečníky i zkušené vodáky. Vybrat si můžete z kanoí, kajaků, raftů, nafukovacích člunů a paddleboardů. K zapůjčení bývá k dispozici i veškeré potřebné vybavení, jako jsou pádla, vesty, barely a nepromokavé vaky.

Ceny se liší v závislosti na typu plavidla, délce zapůjčení a lokalitě. Obecně platí, že čím delší je doba pronájmu, tím výhodnější je cena za den. Některé půjčovny také nabízejí slevy pro studenty, seniory nebo skupiny.

Při výběru půjčovny se zaměřte na recenze ostatních zákazníků a na to, zda půjčovna nabízí i doplňkové služby, jako je doprava lodí na místo vyplutí a zpět, nebo zajištění ubytování.

Vodáctví s dětmi

S plánováním vodáckého výletu s dětmi je ideální začít s dostatečným předstihem. Zvolte trasu s ohledem na věk a zkušenosti dětí, klidnější řeky s minimem jezů jsou ideální volbou pro začátečníky. Nezapomeňte na kvalitní vybavení - dětská plovací vesta je nezbytností, stejně jako vhodné oblečení do lodi i na břeh. Děti se na vodě snadno unaví, proto plánujte kratší etapy s dostatkem přestávek na občerstvení a hry.

Pro zpestření plavby si s sebou vezměte míč, karty nebo jiné hry. Večerní opékání špekáčků u táboráku je skvělou tečkou za dobrodružným dnem. Nezapomeňte na bezpečnost a před vyplutím dětem zopakujte základní pravidla chování na vodě a v přírodě. S trochou plánování a přípravy se vodácký výlet s dětmi stane nezapomenutelným zážitkem pro celou rodinu.

Nejkrásnější vodácké trasy

Česká republika se pyšní spoustou malebných řek a říček, které lákají k nezapomenutelným vodáckým výletům. Ať už jste zkušení vodáci, nebo se teprve chystáte na svou první plavbu, naše země nabízí trasy pro každého.

Začít můžete na klidnější řece Sázavě, která se vine Posázavím a okouzlí vás svými meandry a zříceninami hradů tyčících se nad řekou. Pro romantiky je jako stvořená řeka Lužnice, která protéká malebnou krajinou Třeboňska. Zde se budete plavit mezi rákosinami a lekníny a budete obdivovat krásu rybníků a lužních lesů.

Pokud hledáte dobrodružství, vydejte se na řeku Otavu, která protéká hlubokými kaňony a nabízí i peřejnaté úseky. Za zmínku stojí také řeka Vltava, která vás provede od šumavských plání až po rušné velkoměsto. Nezapomeňte ale na správnou výbavu a dodržování bezpečnosti na vodě!

Publikováno: 21. 06. 2024

Kategorie: sport

Autor: Vítězslav Novák

Tagy: špunti na vodě | vodáctví