Petanque: Francouzský šarm na českých hřištích

Petang

Historie petangu

Kořeny petangu sahají až do starověku. Hry s házením kamenů na cíl byly populární už ve starověkém Egyptě, Řecku a Římě. Ve středověku se podobné hry těšily oblibě po celé Evropě. Moderní podoba petangu, jak ji známe dnes, se zrodila na počátku 20. století ve Francii. V roce 1907 upravili Jules Lenoir a Ernest Pitiot pravidla hry „Jeu Provençal“ a vznikl tak petanque. Hra si rychle získala popularitu ve Francii a brzy se rozšířila i do dalších zemí.

Dnes je petanque oblíbeným sportem po celém světě. Hraje se na rekreační i profesionální úrovni. Existuje mnoho mezinárodních turnajů, včetně mistrovství světa a Evropy. Petanque je hra pro všechny věkové kategorie a fyzické dispozice. Je to skvělý způsob, jak si užít čas s přáteli a rodinou, a zároveň si zasportovat.

Pravidla hry

Pétanque, sportovní hra s jednoduchými pravidly, ale s překvapivou hloubkou. Cílem hry je umístit své koule co nejblíže k cíli, zvanému „košonek“. Hraje se na různých površích, od hlíny po písek, a účastnit se mohou jednotlivci, dvojice i trojice. Hra začíná hozením košonku na hrací plochu. Následně se hráči střídají v házení svých koulí. Boduje se podle počtu koulí, které jsou blíže ke košonku než soupeřova nejbližší koule. Hra končí, když jeden z týmů dosáhne 13 bodů. Existuje několik taktik, jak hrát pétanque. Můžete se zaměřit na přesnost a snažit se umístit své koule co nejblíže ke košonku. Nebo zvolíte agresivnější styl a budete se snažit vyrazit soupeřovy koule. Pétanque je hra pro všechny věkové kategorie a úrovně dovedností. Je to skvělý způsob, jak si užít čas s přáteli a rodinou a zároveň si zasportovat.

Feature Petanque Bocce Volo
Country of Origin France Italy
Playing Surface Hard packed dirt/gravel Usually clay or gravel
Ball Throwing Style Underhand, ball must be released below the waist Underhand or overhand throwing allowed

Potřebné vybavení

Pro hru pétanque budete potřebovat základní sadu vybavení. Nejdůležitější jsou samozřejmě koule. Ty se vyrábějí z kovu a mají specifické parametry. Hmotnost jedné koule se pohybuje mezi 650 a 800 gramy a průměr se pohybuje od 70,5 do 80 milimetrů. Koule jsou rozděleny do sad po třech koulích pro jednoho hráče nebo po šesti koulích pro dva hráče. Důležité je vybrat si koule, které vám budou vyhovovat co do hmotnosti a úchopu. Kromě koulí budete potřebovat také dřevěné cílové kuličky, kterým se říká „košonek“. Košonek má průměr 30 milimetrů a hází se na začátku hry, aby se určilo hrací pole. Pro měření vzdáleností mezi koulemi a košonkem se používá měřicí pásmo nebo skládací metr. Doporučuje se také používat magnetickou pomůcku pro zvedání koulí ze země, abyste se nemuseli ohýbat. Pro snazší přenášení vybavení na hřiště je vhodné pořídit si tašku nebo batoh na pétanque.

Techniky házení

V pétanque se setkáváme se dvěma základními technikami hodu: s polovičním a s plným úchopem. Poloviční úchop, kdy kouli držíme třemi prsty, je ideální pro přesné hody na krátkou vzdálenost. Naopak plný úchop, kdy kouli svíráme v dlani, nám umožňuje házet silněji a dosáhnout delší vzdálenosti.

Kromě úchopu je důležitá i práce nohou. Pro dosažení co největší přesnosti je vhodné házet z místa, kdy je jedna noha mírně předkročená a váha těla spočívá na zadní noze. Při samotném hodu pak dochází k přenesení váhy na přední nohu, čímž dodáme kouli větší impuls.

Při hře se uplatňují tři základní typy hodů: do plné, na vyražení a s efektem. Hod do plné je nejpřesnější a cílem je umístit kouli co nejblíže k cílové kouli. Hod na vyražení slouží k odstranění soupeřovy koule z výhodné pozice. A konečně hod s efektem, kdy kouli udělíme rotaci, nám umožňuje obejít překážku nebo ovlivnit směr odrazu koule. Volba správné techniky a typu hodu je klíčová pro úspěch v pétanque.

Oblíbené varianty

Existuje mnoho variant pétanque, které si získaly oblibu po celém světě. Mezi nejznámější patří:

  • Pétanque: Klasická varianta hry s cílem umístit co nejvíce koulí svého týmu blíže k cílové kouli, zvané „košonek“. Hraje se na různých površích, od hlíny a písku po trávu.
  • Lyonnaise: Varianta pocházející z Lyonu ve Francii. Hraje se na hřišti s vyvýšeným okrajem a koule se hází s rozběhem.
  • Jeu Provençal: Také známá jako „hra z Provence“. Podobá se hře Lyonnaise, ale hraje se na delší vzdálenost a s těžšími koulemi.
  • Bocce: Italská varianta hry s většími a těžšími koulemi. Hraje se na hřišti s vyvýšeným okrajem a cílem je umístit koule co nejblíže k cílové kouli.
  • Volo: Starověká římská hra, která je považována za předchůdce pétanque. Hráči se snaží hodit své koule co nejblíže k cíli, kterým může být kámen, tyč nebo jiný předmět.

Kromě těchto tradičních variant existuje i mnoho moderních verzí pétanque, které se hrají s upravenými pravidly a vybavením. Pétanque je zábavná a společenská hra, kterou si může užít každý bez ohledu na věk a fyzickou kondici.

Petanque není jen hrou koulí, je to tanec taktiky, soustředění a radosti z každého hodu.

Radovan Kropáček

Turnaje a soutěže

Pétanque, společenská hra s francouzským šarmem, se stává stále populárnější i u nás. S rostoucím počtem hráčů přibývá také turnajů a soutěží pro všechny úrovně dovedností. Ať už jste úplný začátečník, nebo zkušený borec, vždy se najde příležitost poměřit síly s ostatními.

Pro rekreační hráče jsou ideální volnočasové turnaje, které se často konají v parcích a na hřištích. Panuje na nich přátelská atmosféra a hlavní je zábava. Pro ambicióznější pétanquisty existují ligové soutěže, kde se bojuje o body a postup do vyšších kol. Vrcholem sezóny jsou pak mistrovství republiky, kde se utkávají ti nejlepší z nejlepších.

Turnaje a soutěže nejsou jen o vítězství, ale především o setkávání s lidmi se stejnou zálibou. Pétanque je hra pro všechny generace a spojuje lidi napříč věkem i zájmy.

Petanque v Česku

Petanque, původem francouzská hra, si v České republice získává stále větší oblibu. Není divu, tato společenská aktivita kombinuje taktiku, přesnost a pohodovou atmosféru. V Česku najdeme mnoho nadšenců, kteří se petanque věnují rekreačně i na soutěžní úrovni. Existuje zde Česká asociace pétanque klubů, která sdružuje kluby a hráče z celé země a organizuje ligové soutěže, turnaje a mistrovství republiky.

Hrát petanque může prakticky každý bez ohledu na věk či fyzickou kondici. Stačí jen sada koulí, rovný terén a chuť užít si zábavu s přáteli. Oblíbenost petanque v Česku dokazuje i rostoucí počet hřišť, které vyrůstají v parcích, na zahradách restaurací a v rekreačních areálech.

Pro ty, kteří se chtějí posunout od rekreačního hraní k soutěžnímu, existuje možnost stát se členem některého z petanque klubů. Zkušení hráči a trenéři vám pomohou zlepšit techniku hodu, taktiku hry a naučí vás všem finesám tohoto sportu. Ať už se rozhodnete hrát petanque rekreačně nebo soutěžně, tato hra vám zaručeně přinese spoustu zábavy, napětí a příjemně stráveného času s přáteli.

Tipy pro začátečníky

Petanque je hra pro každého, bez ohledu na věk nebo fyzickou kondici. I přesto existuje pár tipů, které vám pomohou začít a užít si hru naplno. Nejdůležitější je naučit se správný postoj a držení koulí. Nohy by měly být na šířku ramen, mírně pokrčené v kolenou. Kouli držte v dlani, ne v prstech, a při hodu se snažte o plynulý pohyb. Důležitá je i volba terénu. Pro začátečníky je ideální rovný a pevný povrch, například škvára nebo asfalt. S přibývajícími zkušenostmi můžete zkusit i hru na trávě nebo písku. Nebojte se experimentovat s různými druhy hodů. Existuje mnoho technik, jako je položení, střelba nebo odpalování, a každá z nich se hodí pro jinou herní situaci. Nezapomínejte, že petanque je především společenská hra. Hrajte s přáteli, užijte si zábavu a neberte hru příliš vážně. I prohra může být cennou zkušeností, ze které se poučíte do budoucna. A kdo ví, třeba se z vás brzy stane zkušený hráč, který bude sbírat jeden vavřín za druhým.

Publikováno: 09. 08. 2024

Kategorie: sport

Autor: Jindřich Matějka

Tagy: petang