WTA Žebříček: Kdo vládne tenisovému Olympu?
Aktuální stav WTA žebříčku
Iga Świąteková si i nadále drží pozici světové jedničky na žebříčku WTA. Polská tenistka dominuje ženskému tenisu již značnou dobu a nic nenasvědčuje tomu, že by se na tom mělo v nejbližší době něco změnit. Na druhém místě se drží Aryna Sabalenková z Běloruska, která se v posledních měsících prezentuje ve skvělé formě. Třetí příčku okupuje Američanka Jessica Pegulaová. Karolína Plíšková je aktuálně nejlepší Češkou v žebříčku, když jí patří 31. místo. Linda Fruhvirtová si drží 51. pozici a Barbora Krejčíková je na 117. místě.
Nejvýše postavené Češky
V dnešní době se čím dál více žen prosazuje i v tradičně mužských oborech a dosahují vrcholných pozic. V České republice máme řadu inspirativních příkladů žen, které se vypracovaly na špičku ve svém oboru. Za zmínku stojí například Eva Zamrazilová, která je od roku 2014 rektorkou Vysoké školy ekonomické v Praze a stala se tak první ženou v této funkci. Další významnou osobností je Renata Horáková, která se v roce 2021 stala první předsedkyní Nejvyššího soudu ČR. V politice dlouhodobě působí Miroslava Němcová, která byla v roce 2010 zvolena předsedkyní Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Tyto a mnoho dalších žen jsou důkazem toho, že i v dnešní době plné výzev a překážek je možné dosáhnout na vrchol a stát se vzorem pro ostatní.
Největší skoky a pády
V dynamicky se měnícím světě financí, obchodu a technologií jsme svědky vzestupů a pádů, které nám doslova vyrážejí dech. Firmy, které se ještě včera zdály být nedotknutelnými giganty, se dnes potýkají s existenčními problémy. A naopak, malé startupy s revolučními nápady se během několika měsíců katapultují mezi nejhodnotnější společnosti planety.
Příkladů najdeme nespočet. Vzpomeňme na raketový vzestup a následný pád kryptoměn, kdy se sny o rychlém zbohatnutí rozplynuly vlivem volatility a regulací. Podobně i některé technologické hvězdy zažily po období závratného růstu tvrdý dopad s realitou.
Důvody těchto dramatických zvratů jsou různé - od špatných manažerských rozhodnutí, přes změny v chování spotřebitelů až po globální ekonomické krize. Jedno je ale jisté: v dnešní době je těžší než kdy dříve udržet se na vrcholu.
Cesta na tenisový trůn
Cesta na tenisový vrchol je dlážděná tvrdou prací, odhodláním a nespočtem hodin tréninku. Pro talentované mladé hráče to znamená obětovat dětství plné her a volného času a vyměnit ho za dril na kurtu a náročné turnaje. Tlak na psychiku je enormní, každý zápas je zkouškou odolnosti a bojovnosti. Jen ti nejvytrvalejší a nejodhodlanější jedinci se dokáží probojovat mezi světovou elitu.
Na vrcholu pak čeká sláva, uznání a finanční odměny. Ale i zde číhají ná trapsy a pády. Udržet se na špici je mnohdy těžší než se tam probojovat. Konkurence nezná slitování a každý soupeř touží po vítězství. Jen ti nejlepší z nejlepších dokáží na tenisovém trůnu usedět déle než jen letmou chvíli.
Boj o post světové jedničky
V závodě o post světové jedničky se schyluje k napínavé bitvě. Současná jednička, (uveďte jméno sportovce nebo týmu), čelí silné konkurenci ze strany (uveďte jméno sportovce nebo týmu). Oba soupeři předvádějí skvělé výkony a žebříček se neustále mění. Klíčové budou nadcházející turnaje/zápasy, které rozhodnou o tom, kdo usedne na tenisový trůn. Fanoušci se můžou těšit na strhující souboje plné emocí a napětí. Kdo nakonec zvítězí a získá prestižní titul? To ukážou až následující týdny.
Vliv grandslamů na žebříček
Grandslamové turnaje, jako Australian Open, French Open, Wimbledon a US Open, mají na žebříček ATP a WTA zásadní vliv. Hráči a hráčky na nich mohou získat nejvíce bodů, a posunout se tak v žebříčku o desítky příček nahoru. Vítězství na grandslamu je snem každého tenisty a tenistky, a to nejen kvůli prestiži, ale i kvůli obrovskému bodovému zisku. Například vítěz Wimbledonu v roce 2023, Novak Djoković, si připsal 2000 bodů, zatímco poražený finalista, Nick Kyrgios, získal 1200 bodů. Pro srovnání, vítěz turnaje kategorie ATP 250 získává 250 bodů. Grandslamy tak hrají klíčovou roli v boji o nejvyšší příčky žebříčku a o účast na Turnaji mistrů, kam se kvalifikuje osm nejlepších tenistů a tenistek sezóny.
Historie WTA žebříčku
Žebříček WTA, oficiálně žebříček WTA pro dvouhru, byl představen v roce 1975, rok po založení WTA. První žebříček vedla legendární Billie Jean Kingová. Systém bodování prošel v průběhu let mnoha změnami s cílem lépe odrážet výkonnost hráček. Dnes se body udělují za výsledky v turnajích kategorie Grand Slam, WTA 1000, WTA 500, WTA 250 a ITF. Počet bodů se liší podle prestiže turnaje a fáze, ve které hráčka vypadne.
Žebříček WTA je klíčový pro určení nasazení hráček do turnajů a kvalifikace na závěrečný Turnaj mistryň. Vedle žebříčku pro dvouhru existuje i žebříček WTA pro čtyřhru, který funguje na stejném principu. Mezi nejúspěšnější tenistky v historii žebříčku WTA patří Steffi Grafová s 377 týdny na prvním místě, Martina Navrátilová s 332 týdny a Serena Williamsová s 319 týdny.
Zajímavosti a rekordy
Praha se pyšní nejstarším fungujícím orlojem na světě, který je stále v provozu. Tento unikátní mechanismus, umístěný na Staroměstském náměstí, pochází z roku 1410 a jeho tvůrcem byl mistr Hanuš. Orloj ukazuje nejen čas, ale i polohu Slunce a Měsíce na obloze, a to hned v několika souřadných systémech. Každou hodinu se pak rozezní zvon a dvanáct apoštolů se objeví v okénkách nad ciferníkem.
Nejdelším mostem v České republice je most Barikádníků, který se klene nad Vltavou v Praze. S délkou 510 metrů spojuje čtvrti Libeň a Holešovice. Naopak nejvyšší horou České republiky je Sněžka s nadmořskou výškou 1603 metrů, která se nachází v Krkonoších.
Publikováno: 05. 06. 2024
Kategorie: sport